Koşu Türkiye

Beraber Koşalım

MENİSKÜS YIRTIKLARI VE TEDAVİSİ

2 min read

Menisküsler diz ekleminde yer alan C şeklinde kıkırdak benzeri yapılardır. Diz eklemini oluşturan iki ana kemik olan femur ve tibia arasında yer alır.İç ve dış olmak üzere ikişer tanedir.İki kemik arasında yerleşen menisküsler bir yastık gibi görev yaparak eklem kıkırdağını anormal yüklenmelerden korur. Dize gelen yüklerin taşınması ve aktarılmasında çok önemlidir. Ayrıca eklem yüzlerinin uyumluluğunu artırırlar ve eklem sıvısının eklem içi dolaşımına katkıda bulunur. Menisküsler olmadığında diz eklemine gelen yükler doğrudan eklem kıkırdağına binerek erken aşınmaya yani osteoartrite (Kireçlenme) yol açar.

MENİSKÜS YIRTIĞI SEMPTOMLARI NELERDİR?

Diz içerisinden gelen sesler, takılma ve kilitlenme hissi yırtığın ilk belirtileri olabilir. Diz ekleminde ağrınız olur. Yırtığın olduğu menisküs bölgesine göre diz ekleminde hemen ya da birkaç saat sonra şişlik oluşabilir. Dizinizi tam olarak bükemeyebilir veya doğrultamayabilirsiniz. Diziniz kilitlenebilir ya da bir noktada takılabilir.  Yırtığın olduğu menisküs bölgesine göre diz ekleminde hemen ya da birkaç saat sonra şişlik oluşabilir. Dizde şişlik hareket kısıtlılığı belli bir açıdan sonra şiddetli ağrı menisküs yırtığı belirtisidir.

Menisküs yırtıklarında tedavi olarak dinlenme ,manuel terapi,eklem koreksiyon teknikleri ,fonksiyonel ve nöromuskuler egzersiz,klinik pilates,denge koordinasyon egzersiz eğitimleridir. Yapılan egzersizler ile diz çevresi kaslar güçlendirilerek diz eklemine binen yükler azaltılarak dinamik stabilizatörler devreye sokulacak ve menisküslere binen yükler kontrol altına alınacaktır.Propriosepsiyon çalışmaları ise (sadece diz için değil diğer bölgeler için de tedavi programına alınmalıdır) yer zemin reaksiyon tanımlamaları ile eklemlerin bozulmuş pozisyon algısını üst seviyelerde tekrar düzenleme yaparak zarar gören reseptörlerin aktivasyonunu sağlar. Kas eklem ve pozisyon algısını geliştirir,yaralanma ihtimallerini azaltmayı amaçlar, ihmal edilmemelidir.

Genelde ileri düzeyde olmayan yırtıklarda ameliyat önerilmez. Ayrıca eklem içi PRP uygulamaları da menisküs yırtıkların da etkili tedavi yöntemleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir