Koşu Türkiye

Beraber Koşalım

Lisans Çıkartma İşlemleri

2 min read

Merhabalar,

Türkiye’de henüz emekleme döneminden yeni çıkmak üzere olan koşu organizasyonlarında son dönemlerde sağlık raporu zorunluluğu getirilmeye başlandı. Yerel belediyelerin düzenlemiş olduğu organizasyon veya özel organizatörlerin düzenlediği koşularda yarı maraton seviyesine kadar olan (yarı maraton 21,1 km’lik bir koşudur yani 21097,5 m ya da yaklaşık 13 mil 193 yd) koşularda koşucunun beyanı yani verilen muvafakatnameyi imzalamaları yeterli. Fakat maraton ve ultra maratonlarda sağlık raporu şartı var.  Eğer lisansınız varsa sağlık raporuna gerek kalmıyor.

Peki, Ferdi Lisans nasıl çıkartılır?

İlk defa lisans almak için yalnızca sağlık raporu, tescil fişi ve 2 adet fotoğrafa ihtiyacın var.

2019 yılında yaşanan lisanslı sporcuların müsabaka esnasında ölüm olayları dolayısıyla Aile Hekimlikleri artık gerekli sağlık raporunu vermiyorlar. Sizi en yakın devlet hastanesi Spor Hekimliğine yönlendiriyorlar, en azından benim aile hekimim öyle yaptı. Hatta koştuğumu ve tansiyon problemim olduğunu bildiği için kardiyolojiye görünmem konusunda da uyarıda bulundu. Sağ olsun randevuyu bile orada kendi oluşturdu.

Tansiyon, EKG vs. kontrollerin sonucunda (bazı yazılarda yalnızca EKG nin yeterli olduğunu da okudum, benim durum tansiyondan sebep sanırım biraz özel ki Kardiyolojiye de gönderdiler) gerekli raporunuzu alıyorsunuz.

Tescil fişini bilgisayarda doldurup (tescil fişini alttaki linkten veya sayfa sonunda döküm olarak bulabilirsiniz) teslim etmeden önce imzalaman gerekiyor. İki adet vesikalık fotoğrafla birlikte Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne gidip işlemleri tamamlayabilirsin.

http://www.taf.org.tr/wp-content/uploads/2013/12/tescilfisi1.doc.

Buradan sonra da dikkat etmeniz gereken başka noktalar var. Sporcu lisansları senelik verilir. Her sene zamanı geldiğinde işlemleri tekrarlayarak (tescil belgesine gerek yok, eski lisansınızla gidiyorsunuz) yenilemeniz gerekiyor.  Atletizm lisansları her yılın Eylül ayının 30’una kadar geçerlidir. Yani 15 Ağustosta aldığınız lisansınızı 1 Ekimde yenilemeniz gerekir. Buradan da anlayacağınız gibi lisanlar aldığınız tarihten itibaren 365 günlük değildir, her yıl aynı tarihte yenilenmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir